Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Promocje
Gloss protect - drewno i panele 5 l - zabezpieczanie powierzchni drewnianych
Gloss protect - drewno i panele 5 l - zabezpieczanie powierzchni drewnianych
102,99 zł 95,99 zł 83,73 zł 78,04 zł
szt.
Sanitex V 1 l - środek do bieżącego mycia sanitariatów
Sanitex V 1 l - środek do bieżącego mycia sanitariatów
16,99 zł 15,99 zł 13,81 zł 13,00 zł
szt.
Flormatik Wax 5 l - antypoślizgowy preparat do mycia podłóg
Flormatik Wax 5 l - antypoślizgowy preparat do mycia podłóg
86,31 zł 73,99 zł 70,17 zł 60,15 zł
szt.
Produkt dnia
Ogólne zasady profesjonalnego sprzątania

Proces sprzątania, czyli sprzątanie "to zbiór czynności, które mają na celu poprawę estetyki pomieszczenia, usunięcie panującego nieładu oraz zaprowadzenie porządku”.

Sprzątanie to czynność, z którą każdy z nas zaznajamiał się już od dzieciństwa i są one powtarzane przez nas wielokrotnie. Reklam środków i sprzętu czyszczącego również nie brakuje, więc każde gospodarstwo domowe wyposażone jest w różnego rodzaju niezbędne detergenty, efektywnie utrzymujące czystość. Stosując je, zapewniamy swojemu domowi porządek.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli mówimy o sprzątaniu profesjonalnym obiektów przemysłowych, placówek handlowych lub rekreacyjnych, magazynów, hal logistycznych, garaży i innych temu podobnych obiektów. Sprzątanie w takich miejscach to technologia, której opis zawiera się na kilkudziesięciu kartach. Technika sprzątania musi być starannie dobrana, bo inne są również zabrudzenia tam występujące, inne rodzaje podłoży, inne natężenie ruchu.

Funkcje sprzątania profesjonalnego

 1. Utrzymanie czystości i higieny – usuwanie brudu, niszczenie niechcianych mikroorganizmów i drobnoustrojów, oraz pozbycie się nieprzyjemnych zapachów
 2. Konserwacja, zachowanie wartości – zachowanie najdłuższej możliwej „żywotności” różnych elementów obiektu.
 3. Zachowanie właściwości użytkowych pomieszczeń i wyposażenia.
 4. Osiąganie pożądanego efektu – wrażenie, jakie robią budynki na ich użytkownikach, jest szczególnie ważne dla prestiżu firmy.

Zanieczyszczenia – BRUD

Brud, to nic innego jak substancje, które znajdują się w niewłaściwym miejscu. Mogą to być substancje organiczne, jak i nieorganiczne; w postaci stałej (pasty bądź mazi) lub ciekłej. Gdziekolwiek jest brud, tam mnożą się mikroorganizmy. Usuwanie brudu jest kluczowe z punktu widzenia higieny i konserwacji danego pomieszczenia. Sposób gromadzenia się brudu różni się w zależności od rodzaju, rozmiaru cząstek oraz długości czasu gromadzenia się.
Można wyodrębnić następujące rodzaje zabrudzeń:

 1. Luźny, niezwiązany brud – łatwy w usunięciu bez korzystania ze środków chemicznych czy też urządzeń mechanicznych. Luźny brud to przeważnie piasek, ścinki papieru, włókna tekstyliów, odpady produkcyjne oraz duża ilość pyłu (kurzu).
 2. Brud lepki, przylegający – usuwany mechanicznie, często rozpuszczalny w płynach. W zależności od jego rodzaju można usunąć go:
  • wodą
  • za pomocą surfakantów/testydów
  • za pomocą rozpuszczalników
  • kwasem lub zasadą – np. osady wapienne (kwas), wyschnięta farba (zasada).

Koło Sinnera

Czyszczenie wszelkiego rodzaju powierzchni wymaga pewnego wysiłku. Mimo że usunięcie luźnego brudu może wymagać zastosowania jedynie środków o charakterze mechanicznym, to usunięcie przyległego brudu wymaga już dodatkowych środków. Zgodnie z zestawieniem Sinnera możemy mówić o 4 czynnikach, które mają wpływ na efektywne sprzątanie:

 • środki chemiczne
 • temperatura
 • czas
 • czynniki mechaniczne

Aby sprzątanie przyniosło zamierzone efekty, należy brać pod uwagę każdy z wymienionych wcześniej czynników. Trzeba odpowiednio dobrać środek chemiczny do rodzaju zabrudzenia, pamiętając, że często wystarcza tylko woda, która skutecznie rozpuszcza brud. Użycie środków mechanicznych jest determinowane przez materiał, który będzie poddany czyszczeniu. Pomoce mechaniczne nie mogą rysować powierzchni, a zatem muszą być odpowiednio dobrane. Czas jest bardzo często lekceważonym czynnikiem. W większości przypadków przy zastosowaniu środków chemicznych należy odczekać, aby środek zaczął działać. Wyższa temperatura może przyspieszać proces czyszczenia, ale substancje zawarte w niektórych środkach chemicznych mogą utleniać się w temperaturze wyższej niż pokojowa. Powstałe opary mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osoby sprzątającej. Zawsze należy pamiętać o czytaniu kart charakterystyki środków chemicznych oraz etykiet znajdujących się na opakowaniach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl