Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Promocje
Gloss protect - drewno i panele 5 l - zabezpieczanie powierzchni drewnianych
Gloss protect - drewno i panele 5 l - zabezpieczanie powierzchni drewnianych
102,99 zł 95,99 zł 83,73 zł 78,04 zł
szt.
Sanitex V 1 l  - środek do bieżącego mycia sanitariatów
Sanitex V 1 l - środek do bieżącego mycia sanitariatów
16,99 zł 15,99 zł 13,81 zł 13,00 zł
szt.
Flormatik Wax 5 l - antypoślizgowy preparat do mycia podłóg
Flormatik Wax 5 l - antypoślizgowy preparat do mycia podłóg
86,31 zł 73,99 zł 70,17 zł 60,15 zł
szt.
Produkt dnia
Zarządzanie czystością w nieruchomościach mieszkalnych

Przedmiotem działania miejskich zarządów budynków czy też wspólnot mieszkaniowych jest gospodarowanie powierzonym im zasobom, które obejmują obiekty mieszkalne, lokale użytkowe, garaże, urządzenia komunalne oraz nieruchomości gruntowe.

Jednym z wielu zadań administratorów jest, więc zarządzanie estetyką obiektów i ich otoczenia. Zarządca nieruchomości ma tym samym bezpośredni wpływ na wartość całej nieruchomości podobnie jak i na utrzymanie jej w czystości. Każdy z wymienionych obszarów wymaga zastosowania odpowiednich technologii sprzątania, sprzętów i użycia specjalistycznych środków czystości.

Zasoby mieszkaniowe

W budynkach mieszkalnych natrafiamy na najbardziej typowe zabrudzenia: wniesione na obuwiu piasek i błoto, kurz a także tłuste odciski dłoni na szybach. Często spotykamy porysowane mazakami lamperie czy windy. Wiele z tych zanieczyszczeń mieszkańcy usuwają samodzielnie poprzez zamiatanie, przecieranie szyb. Jednak opłata za utrzymanie czystości klatek schodowych bloków czy kamienic jest uwzględniana w czynszu. Jeśli mieszkaniec płaci za usługę, to ma prawo wymagać, aby była wykonywana regularnie i rzetelnie przez administrację.

W zależności od wieku budynku; czy jest to stara kamienica, czy blok lub też nowoczesny apartamentowiec, dobiera się różne technologie utrzymania czystości klatek schodowych. W pierwszym przypadku sprzątanie może być oparte o częste zamiatanie i cotygodniowe mycie z dezynfekcją. W pozostałych przypadkach, ze względu na wykorzystanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych należy korzystać z wysoce specjalistycznych preparatów i sprzętów. Jednak bez względu na wiek obiektu – czynności porządkowe możemy podzielić na codzienne i okresowe. Bieżące sprzątanie powinno się ograniczyć do zamiatania klatek schodowych (szczególnie parteru), korytarzy, schodów, podestów kabin dźwigowych oraz starcia kurzu z kaloryferów, skrzynek pocztowych i gablot umieszczonych na klatkach schodowych.

Nie rzadziej, niż co 2 tygodnie zarządca powinien wykonać gruntowne sprzątanie. Ze względu na ilość zadanej do mycia powierzchni najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z profesjonalnych środków czystości. Sięgnięcie po chemię profesjonalną gwarantuje zarządcy obniżenie kosztów zużycia preparatów chemicznych przy zachowaniu wysokiej jakości sprzątania.

Do mycia posadzek (najczęściej są to posadzki lastriko) zalecamy korzystanie z silnych zasadowych środków (np. STRIPPER lub FLORMATIK FAT), które poradzą sobie z większością, spotykanych w tych obszarach, zabrudzeń. Preparat o ph 10 usunie również ślady mazaków z lamperii. Trzeba jednak pamiętać, aby przed użyciem takiego środka w mało widocznym miejscu sprawdzić lamperię na trwałość koloru. Do powierzchni szklanych (okien, ram, okiennych, tablic ogłoszeniowych, drzwi wejściowych) oraz bieżącego utrzymania czystości lamperii i kabin dźwigowych zalecamy stosowanie lekko zasadowych preparatów na bazie wody amoniakalnej (np. PROFIMAX U 500), które skutecznie usuną kurz oraz tłuste zabrudzenia. W nowych budynkach przydatny może się okazać preparat do mycia i pielęgnacji stali nierdzewnej, z której często wykonywane są balustrady oraz windy.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że klatki schodowe bywają miejscem, w którym mieszają się zapachy różnego pochodzenia. Aby je usunąć należy korzystać z odświeżaczy powietrza (PROFIMAX LH 240). Korytarze, ciągi komunikacyjne, hole, w których występują posadzki gresowe, terazzo lub ceramiczne warto sprzątać preparatami pozostawiającymi długotrwały zapach. Linia preparatów Daily Clean Super Aroma (Mydło Marsylskie, Owocowy Raj, Zielona Dolina) nie tylko skutecznie usuwa zanieczyszczenia, ale dzięki właściwością nawaniającym gwarantuje długotrwałe poczucie czystości.

Osobnym zagadnieniem są miejsca składowania odpadów, w których powstają odory szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Przyczyną ich występowania są związki siarkowodorowe zachodzące w procesach gnilnych. Aby zapobiegać i nie dopuścić do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, które są poważnym zagrożeniem sanitarno-epidemiologicznym, konieczne jest używanie w tych obszarach preparatów dezynfekcyjnych (np. PRESEPTOL QV lub PRESEPTOL P).Dezynfekowane powinny być nie tylko obszary składowania śmieci znajdujące się często poza obiektem głównym, ale pamiętać musimy również o czyszczeniu i odkażeniu szuflad i komór zsypowych (jeśli występują w obiekcie).  

Czyszczenie niezabudowanej części nieruchomości

Sprzątanie, zamiatanie i usunięcie zanieczyszczeń z chodników, podwórek, śmietników, parkingów (garaży) oraz jezdni lub placów zabaw może obyć się w wielu przypadkach bez środków chemicznych. Większość zanieczyszczeń zostanie usunięta przez zamiatanie lub w przypadku terenów zielonych przez koszenie, zgrabienie i wyrzucenie odpadów do odpowiednich pojemników. Wyjątkiem są plamy olejowe, które najlepiej usunąć alkalicznymi preparatami mającymi zdolność rozpuszczania i emulgowania zabrudzeń ropopochodnych (FLORMATIK FAT). Zabrudzenia te najlepiej likwidować przez szorowanie lub za pomocą myjek ciśnieniowych. Podobnie jak w przypadku klatek schodowych również na terenach otwartych, chodnikach występuje problem psich ekskrementów albo raczej nieodpowiedzialnych lokatorów, niesprzątających po swoich pupilach. Warto, więc po usunięciu odchodów z chodnika miejscowo zdezynfekować jego powierzchnię. Myciu i dezynfekcji powinny też podlegać wolnostojące kosze na śmieci, które podobnie jak składowiska odpadów są miejscami rozwoju chorobotwórczych organizmów. Niestety często właśnie w tych koszach „lądują” zebrane przez właściciela psa jego odchody

Podsumowanie

Estetyka zabudowań miejskich i ich otoczenie są bardzo ważnymi elementami, budującymi pozytywny wizerunek osiedla. Zachowanie wysokich standardów czystości na pewno podniesie jakość życia jego mieszkańców, a zarządcy nieruchomości pozwoli podnieść jego prestiż. Koszt utrzymania czystości na osiedlu zależy nie tyle od jego wielkości, ale również od stosowania odpowiednich profesjonalnych preparatów, a jak wynika z powyższego artykułu wystarczy korzystać zaledwie z kilku specjalistycznych środków, by osiągnąć oczekiwany efekt. Bardzo ważny jest dobór optymalnej technologii, a więc współpraca z profesjonalistami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl