Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Promocje
Tenzi TopEfekt Normal 5l - preparat do codziennego mycia podłóg
Tenzi TopEfekt Normal 5l - preparat do codziennego mycia podłóg
49,79 zł 44,39 zł 40,48 zł 36,09 zł
szt.
Daily Clean Super Aroma Zielona Dolina 5 l - płyn do mycia podłóg
Daily Clean Super Aroma Zielona Dolina 5 l - płyn do mycia podłóg
85,99 zł 75,99 zł 69,91 zł 61,78 zł
szt.
Snow - pojemnik na papier toaletowy
Snow - pojemnik na papier toaletowy
83,89 zł 71,29 zł 68,20 zł 57,96 zł
szt.
Produkt dnia
Preseptol QV 0,75 l - preparat do szybkiej dezynfekcji
Preseptol QV 0,75 l - preparat do szybkiej dezynfekcji
22,39 zł 18,99 zł 20,73 zł 17,58 zł
szt.
Preseptol QV 5 l - preparat do szybkiej dezynfekcji
Preseptol QV 5 l - preparat do szybkiej dezynfekcji
115,79 zł 99,99 zł 107,21 zł 92,58 zł
szt.

Nanotechnologia - Nauka w służbie czystości

Istnieje wiele reguł i teorii dotyczących sklasyfikowania i umieszczenia „nanotechnologii” w odpowiednich ramach naukowych. W dzisiejszych czasach termin ten przestaje być tylko zarezerwowana dla laboratoriów badawczych, ale systematycznie przedostaje się do życia codziennego stając się jego integralną częścią. Ogólnie można przyjąć, że nanotechnologia obejmuje swoim zakresem inżynierie materiałową, chemię , biochemię oraz inne nauki przyrodnicze.

Definicja podawana przez naukowców i publikacje określa nanotechnologię jako naukę zajmującą się projektowaniem, wytarzaniem lub modyfikowaniem struktur w skali „nano„ (10-9 metra), czyli na poziomie atomów i cząsteczek.

Do struktur nanotechnologicznych możemy zaliczyć:

  • materiały zerowymiarowe – zbudowane z osnowy, w której znajdują się cząstki nanometryczne (kropki kwantowe, materiały nanoheterogeniczne),
  • materiały jednowymiarowe – przede wszystkim warstwy i powierzchnie zbudowane z jednej lub kilku substancji nanometrycznych – używane głównie w elektronice,
  • materiały dwuwymiarowe – takie jak rurki i druty, posiadają doskonałe własności elektryczne i mechaniczne (nanorurki),
  • materiały trójwymiarowe – nanocząsteczki (nanokrystaliczne).

Istnieje ogromna liczba zastosowań produktów wytwarzanych dzięki nanotechnologii. Wśród nich zauważyć możemy produkty codziennego użytku. Rozdrobnione preparaty „srebrowe” już przy śladowej obecności działają dezynfekująco, bakteriobójczo, odkażająco czy nawet kosmetycznie i leczniczo.

Nano preparaty miedziowe z kolei wykazują silną grzybobójczość osiąganą przy stężeniach tysiąckrotnie mniejszych od preparatów stosowanych w ochronie roślin, drewna, czy w budownictwie. Z uwagi na całkowity brak działań toksycznych, ujemnie dermatologicznych, czy uczuleniowych, a więc alergicznych, nano koloidalne preparaty miedzi zasługują w pełni na nazwę ekologicznych.

Wodne koloidy nano srebrowe i nano miedziane stosowane w odkażaniu i uzdatnianiu wody, przeciwbakteryjnemu zabezpieczaniu odzieży, konserwacji oraz przedłużaniu czasu przechowywania żywności, kosmetyce osobistej ciała ludzkiego, dezynfekcji urządzeń pracujących w kontakcie z żywnością do zastosowań w zakładach mleczarskich, mięsnych, przetwórstwa owoców i warzyw, ochronie inwentarza żywego od farm zwierzęcych po stawy rybne.

Te same lub też podobne koloidy wytwarzane z pojedynczych pierwiastków bądź ich stopów, służą także do zabezpieczania materiałów budowlanych, narażonych na rozwój bakterii i grzybów. Do grupy tej zaliczamy także preparaty do zastosowań ochronnych muzealnych, zabezpieczające przed atakiem grzybów: mumie, kości, artefakty, wykonane z drewna, skóry czy tkanin, brązy, rzeźby. Dodatki do paliw płynnych, działają na zasadzie katalitycznego rozkładu paliwa, zmniejszające zanieczyszczenie środowiska. Dodatki usprawniające działanie olejów i smarów silnikowych, przedłużają żywotność silników spalinowych, łożysk tocznych, kulkowych i ślizgowych. Specjalistyczne koloidy służą szerokiej gamie wytwarzania produktów przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, produkcji materiałów obiektów użytkowych wytwarzanych z polimerów. Specjalistyczne koloidy służą technologii obronności od środków sanitarnych po farby pochłaniające promieniowanie mikrofalowe i czyniące samoloty niewidzialnymi dla radarów.

Kolejną grupą produktów są nanopreparaty zawierające koloidalne cząsteczki krzemionki. Znalazły one zastosowanie w branży czystościowej. Zastosowanie nanocząsteczek krzemu w preparatach myjących pozwala na powierzchniach z nimi spowinowaconych (szkło, ceramika, kamień) uzyskać efekt hiper hydrofilowości. Dzięki czemu powierzchnia staje się odporna na zabrudzenia, a nawet samoczyszcząca. Dodatkowo preparaty zawierające nanokrzemionkę cechują się właściwościami antystatycznymi, a w preparatach do mycia szyb możemy dodatkowo uzyskać efekt antypary.

Powyższa technologia zastosowała wykorzystana w preparacie Voigt H520. Jest to gotowy do użycia preparat do mycia szyb i innych powierzchni szklanych, który charakteryzuje się następującymi cechami:

  • WYSOKĄ SKUTECZNOŚCIĄ MYCIA – zastosowanie odpowiedniej kombinacji surfaktantów, nanocząsteczek krzemu i rozpuszczalników pozwoliło uzyskać preparat bardzo skuteczny wobec typowych zabrudzeń dla powierzchni szklanych,
  • KRYSTALICZNYM BLASKIEM – umyte powierzchnie po zastosowaniu preparatu H520 pozostają lśniące, bez żadnych smug i zacieków nawet bez zbędnego wycierania do sucha czy polerowania
  • ANTYSTATYCZNOŚCIĄ – dzięki zastosowaniu produktu H520 nagromadzone na mytych powierzchniach ładunki elektryczne zostają rozładowane, dzięki czemu nie następuje osadzanie się kurzu i powierzchnia dłużej pozostaje czysta.
  • PRZYJEMNYM ZAPACHEM – zastosowane kompozycje zapachowe powodują uczucie cytrusowej świeżości podczas mycia, przy czym składniki te nie powodują powstawania smużenia mytych powierzchni
  • NANOTECHNOLOGICZNĄ MODYFIKACJĄ POWIERZCHNI – zastosowanie preparatu H520 powoduje hydrofilizację mytych powierzchni, dzięki czemu woda na takiej powierzchni tworzy swojego rodzaju film zamiast kropel, które po wyschnięciu pozostawiają białe plamy. Dodatkowo, woda spływając po tak hydrofilowej powierzchni „zabiera ze sobą” napotkany brud, nadając tym samym powierzchniom zdolności samooczyszczenia.

Reasumując możemy ze stu procentową pewnością potwierdzić, iż kosmiczna kiedyś technologia została szeroko zastosowana w życiu codziennym. Plusem z pewnością jest to, iż ułatwia ona nam życie czyniąc codzienne prace łatwiejszymi, dzięki czemu oszczędzamy czas, którego zawsze nam brakuje.
A minusy? Należy się zastanowić jak daleko nauka może się posunąć w zmienianiu świata i czy w niedalekiej przyszłości te sukcesy człowieczeństwa nie obrócą się przeciwko nam samym. A więc umiar i zdrowy rozsądek powinien zawsze brać górę nad chęcią zdobywania nowych szczytów niezależnie od potencjalnych kosztów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl